Ar mėšlo kratytuvai – nešvariausia žemės ūkio technika?

mėšlo kratytuvas

Tie, kas išaugo kaime, rudeninis gyvulių mėšlo kvapas turėtų būti ne naujiena, o tik malonus sentimentas. Daugeli dar atsimena specialias puspriekabes su specialiais būgnais gale, vežančias mėšlą iš artimiausių ūkių. Vaizdas ir kvapas – ne iš pačių maloniųjų. Bet laikui bėgant keičiasi technologijos ir senų puspriekabių beveik nepamatysite. Šiuolaikiški mėšlo kratytuvai yra kur kas švaresni, nors pats krovinio kvapelis per tuos metus nė kiek nepasikeitė. Jis, beje, nesikeičia jau tūkstančius metų…

Kas yra mėšlo kratytuvai?

Mėšlo kratytuvai yra specializuotos puspriekabės, skirtos traktoriumi išvežti ir iškratyti mėšlą, silosą arba kompostą ant laukų. Vėliau laukai užariami, taip mėšlas tampa natūralia ekologiška trąša.

Mėšlo kratytuvai pasižymi itin aukštais šoniniais bortais ir specialiu kratymo mechanizmu puspriekabės gale. Tai gali būti horizontalūs arba vertikalūs mėšlo kratymo būgnai (volai), kurių paskirtis – greitai ir efektyviai iškratyti mėšlą kuo toliau ir tolygiau.

Mėšlo kratytuvai gali būti vienos arba dviejų ašių, priklausomai nuo pačios puspriekabės kubatūros. Kuo daugiau mėšlo telpa, tuo didesnė tikimybė, kad puspriekabei reikalingos dvi ašys, kad puspriekabė tiesiog nepaskęstų drėgnoje pavasarinėje arba rudeninėje žemėje dėl savo svorio.

Ar mėšlo kratytuvai – vieninteliai nešvarūs mechanizmai?

Gyvulininkystės sektoriuje dirbantys ūkininkai turi bent tris skirtingus žemės ūkio technikos vienetus, skirtus darbui su mėšlu ir kitomis gana nemalonaus kvapo gyvulinės kilmės atliekomis. Tai frontaliniai krautuvai, mėšlo kratytuvai ir srutų purkštuvai.

Krautuvai paima prie fermos sukrautą mėšlą arba kompostą savo kaušu su specialiomis šakėmis ir sukrauna į traktoriumi velkamą mėšlo kratytuvą per aukštai iškilusius bortelius. Būtent krautuvo operatoriui tenka pati nemaloniausia dalis, nes jo darbas – važinėti po mėšlą, jį sustumdyti ir pakrauti į privažiavusį mėšlo kratytuvą. Traktorininkas jaučia mėšlo kvapą, tačiau jam nereikia nieko daryti, jei traktoriaus valdymas yra šiuolaikiškas. Tiesa, po darbų būtent jam tenka malonumas nuplauti mėšlo kratytuvą.

Dar vienas „malonus“ darbas laukia srutų purkštuvo operatoriaus, kuris siurbliu prisitraukia srutų ir jas išpurškia ant laukų kaip trąšą. Srutos – tai galvijų šlapimo ir išmatų mišinys, paprastai surenkamas visos galvijų fermose ir tinkamas tręšimui.

Ši „nešvari“ žemės ūkio technika yra labai naudinga anksti pavasarį ir vėlai rudenį. Kitu metu ji stovi angare ir laukia savo darbų eilės. Nors mėšlo kratytuvas yra pakankamai talpi puspriekabė, kitokio krovinio vežti joje negalima.

Related Posts

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *