Ką turime žinoti apie elektros instaliaciją

Elektros instaliacijaŠiuolaikinis žmogus sunkiai įsivaizduotų mūsų senelių ir dar ankstesnių kartų gyvenimą, kai elektra dar buvo prabanga, kai pagrindinis šviesos šaltinis namuose buvo žvakės, žibalinės lempos. Tuometiniai žmonės nė įsivaizduoti negalėjo apie mikrobangų krosneles, televizorius, plaukų formavimo ir džiovinimo priemones, o ką jau kalbėti apie mobiliuosius telefonus ir kompiuterius. Mums elektra įprastas dalykas, kurį vertinti pradedame tada, kai ji dingsta.

Kiekviename būste yra įrengta elektros instaliacija, dėl kurios mes galime efektyviai mėgautis elektros teikiama nauda ir patogumu, įjungti ir išjungti šviesą, pakrauti telefonų ar nešiojamų kompiuterių baterijas ir pan.

Elektros darbai – labai atsakingi ir juos turi atlikti šią sritį išmanantis žmogus. Jei renovuojate turimą būstą, tai pirmiausia tikslinga patikrinti jau esamos elektros instaliacijos būklę. Jei ji gera, tai nebūtina visos keisti, galima tiesiog pakoreguoti elektros taškų (jungiklių, rozečių ir t.t.) vietas, nereikalingus taškus panaikinti, o naujų pridėti.

Jei statote naują būstą, tai reikalingas elektros instaliacijos projektas, kuriame būtų pažymėti visi elektros taškai, t. y. rozetės, jungikliai, apšvietimo taškai, elektros skydas su automatiniais išjungėjais. Projektas reikalingas tam, kad elektros instaliacijos darbai vyktų sistemingai ir iš anksto galima būtų numatyti įvairius elektros prietaisų naudojimo niuansus. Apgalvoti darbai padės vėliau išvengti problemų. Elektros instaliacijos taškai turi būti numatyti ir įrengti dar iki pradedant apdailos darbus. Taškai pažymimi kiekvienoje patalpoje ant sienų ir lubų: norimame aukštyje, vietose. Kad tiksliai galėtumėte nustatyti, kur bus elektros instaliacijos taškas, naudokitės gulsčiuku. Šiems taškams ertmės sienose bei lubose daromos naudojant specialius įrankius (pavyzdžiui, perforatorių), išdaužant skyles, taip pat išdaužomi arba išpjaustomi ir grioveliai kabeliams.

Įrengdami elektrą name, tiksliai apskaičiuokite elektros apkrovas, kadangi nuo to priklauso saugiklių ir laidų parametrai, taip pat ir visa elektros instaliacijos schema. Jei rozetė ar jungiklis kažkurioje vietoje numatomas ateityje, geriausia jei iškart parengsite jam vietą ir pravesite laidus (ir juos paslėpsite, kol prireiks), kad paskui nereikėtų gadinti vidaus apdailos.

Elektros instaliacija gali būti matoma arba paslėpta. Matoma elektros instaliacija turi vieną didelį trūkumą – kuria prastą estetinį patalpos vaizdą, kadangi visi laidai ir kiti įrenginiai yra matomi. Todėl šis elektros instaliacijos būdas dažniausiai parenkamas pramoninėms patalpoms, garažams ir pan. – ten, kur nereikalingas gražus interjeras. Kitas variantas – paslėpta elektros instaliacija, kuri turėtų būti atlikta dar prieš tinkavimo, betonavimo ir lubų įrengimo darbus. Montuojant paslėptą elektros instaliaciją, laidai yra paslepiami ir tampa nematomi, todėl labai svarbu laikytis saugumo reikalavimų. Vienas jų – naudoti specialius šarvus laidams. Idealiausia – jei yra galimybė naudoti šarvus ir luboms, ir sienoms, ir grindims. Kainos aspektu, šarvas nėra labai brangus, tačiau jo nauda saugumo klausimu yra labai didelė. Jei negalite sau leisti visų laidų „įvilkti“ į šarvą, tai būtinai naudokite juos laidams, einantiems per grindis. Tai reikia atlikti dar iki betonavimo darbų. Sienoms galite pasirinkti, ar naudosite šarvą, ar ne. Luboms paprastai nėra naudojami.

Rozetės ir jungikliai yra matomoji elektros instaliacijos dalis. Priimta, kad rozetės įrengiamos 30 cm atstumu nuo grindų, o jungikliai – 90 cm. Taip pat patariama vengti laidų sujungimo sienose ir kitose vietose, kur būtų sunku prieiti gedimo atveju. Jei kitos išeities nėra, sujungiant laidus rekomenduojama juos sulituoti.

Jei norite šiek tiek sutaupyti, tai remdamiesi elektros instaliacijos projektu, galite atlikti paruošiamuosius darbus, pavyzdžiui, parengti ertmes šviesos taškams arba griovelius kabeliams, tačiau kabelių išvedžiojimą, elektros taškų pajungimą palikite specialistams.

Related Posts

One thought on “Ką turime žinoti apie elektros instaliaciją

  1. Vertėtų laikytis lietuviškų techninių terminų. Pvz.: rozetė -kištukinis lizdas ir t.t.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *